Scurt Istoric

Istorie Octombrie 30, 2014

Parohia Scobâlțeni a fost înființată în toamna anului 1998, prin decizie mitropolitană, la cererea credincioșilor, până în acest an fiind filie a Parohiei „Sf. Ier. Nicolae” – Podu Iloaiei. Începând cu 1 septembrie 1999 parohia a fost încredințată spre păstorire Pr. Bogdan Orzetic.

Satul Scobâlțeni din localitatea Podu Iloaiei, județul Iași, se află situat la 2 km sud de drumul european E585, pe drumul județean 282D. Calea ferată și râul Bahluieț despart cele 300 de familii ale satului de orașul Podu Iloaiei.

Fiind situat într-o zonă în care se îmbină armonios dealurile și câmpiile, locuitorii de astăzi se întrețin, în principal, din munca câmpului și din creșterea animalelor.

Satul a fost cunoscut în trecut ca moșie boierească, primii locuitori fiind cei care lucrau pe pământul boierului. Dintre proprietari amintim pe ctitorul primei biserici a satului, Vornicul Șerban Costache, fratele cel mai mic și sfătuitorul de taină al vrednicului de pomenire Mitropolit Veniamin Costache care a și sfințit-o în 1816. Din nefericire, din motive neelucidate, această ctitorie nu s-a păstrat până astăzi, precum cea din satul vecin Cosițeni care a fost zidită aproximativ în aceeași perioadă.

Biserica de azi, în formă de cruce treflată, situată după rânduială pe cel mai înalt loc din sat a fost reconstruită din temelii pe locul celei vechi (din lut) din inițiativa Pr. Vasile Sârbu și a enoriașilor, în timpuri dificile, între anii 1983 – 1986, fiind declarată în acte (pentru a se permite construcția) capelă de cimitir. A fost sfințită în toamna anului 1986 prin delegație mitropolitană de către PC Protopop Pr. Anton Frunză împreună cu un sobor de preoți.

Satul are din anul 1948 propria școală primară, inițial cu o clasă, până atunci elevii învățând într-o casă particulară. În anul 1977 s-au mai adăugat alte două săli de clasă, una fiind dedicată preșcolarilor.

Dintre numeroasele lucrări de amenajare, reamenajare și înfrumusețare a locașului de cult și a terenului aferent cea mai importantă este lucrarea de pictură începută în anul 2010 și care se va finaliza anul acesta (2014). Menționăm de asemenea că anul acesta vor debuta și lucrările de reconstrucție a casei sociale.